PP FinancialTimes

Týdenní přehled: inflace v USA nejvyšší za 30 let

Tématem uplynulých dní byla opět inflace, která jako by se v posledních měsících v USA utrhla ze řetězu. Obrovské stimuly vlády i centrální banky si vybírají svoji daň. Pozornost investorů rozhodně zaslouží i prozatím velmi dobře se vyvíjející výsledková sezóna.

S&P 500 v průběhu minulého týdne poklesl o 1 %, ještě pod větším tlakem byly technologické akcie, když Nasdaq ztratil 1,9 %. Nejdůležitější událostí byl rozhodně inflační report ze Spojených států, v červnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 5,4 %. Meziměsíčně pak došlo ke zdražení o velmi vysokých 0,9 %. Zajímavé je sledovat i jádrovou inflaci, která je očištěna o volatilní položky jako ceny potravin a energií. Ta dosáhla 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1991.

Jedním z hlavních tahounů inflace jsou rostoucí ceny ojetých automobilů, letenek a ubytování. K tomu se přidávají ceny potravin a pohonných hmot. Velmi vysoká jsou i očekávání ohledně inflace v následujícím roce, ta dosahují bezmála 5 %. Centrální banka si s tím však příliš hlavu neláme, podle šéfa Fedu J. Powella se jedná o přechodný jev. S tím lze částečně souhlasit, neboť lze očekávat, že nabídka celé řady zboží a služeb se postupně dostane z post-pandemického šoku.

Nicméně si nemyslíme, že se v brzké době inflace v USA dostane zpět k 2% cíli Fedu. Růst příjmů domácností společně s velmi uvolněnou měnovou i fiskální politikou bude tlačit ceny výše. Podobný vývoj lze čekat i v rámci ČR, kde by se měla inflace po celý letošní rok držet okolo 3 %.

Peníze tak rychle ztrácejí hodnotu, neboť depozitní produkty nesou nadále prakticky nulové úroky. Jediným východiskem je volné prostředky investovat.

Oči investorů se v posledních dnech zaměřují na výsledkovou sezónu, která se prozatím vyvíjí velmi dobře. Naprostá většina (85 %) společností totiž svými čísly za 2Q překonává odhady analytiků. Prozatím reportovalo nicméně jen 8 % firem z S&P 500, šlo například o velké bankovní domy, které ohlásily solidní ziskovost díky rozpouštění opravných položek vytvořených kvůli obavám z negativních dopadů pandemie.

V tomto týdnu výsledky představí například Intel, Twitter nebo Netflix. Kromě toho budou investoři bedlivě sledovat čtvrteční zasedání ECB, ostatní makroekonomické události jsou spíše sekundárního významu.

Zajímavým vývojem prochází druhá největší světová ekonomika. Čína se postupně zotavuje z pandemického šoku, nicméně tempo růstu zpomaluje. V rámci druhého kvartálu tamní ekonomika rostla meziročně „jen“ o 7,9 %, přičemž celoroční výhled tamní vlády dosahuje hodnoty okolo 6 %.

Tamním akciím se letos příliš nedaří, když Shanghai Composite od ledna stagnuje. Investoři mají obavy z kroků čínského regulátora vůči internetovým společnostem, k čemuž se přidávají i stále nejisté vztahy se Spojenými státy. Ocenění některých firem, jako například Alibaba, se však zdá být lákavé.

Pro vývoj na trzích bude klíčové dění okolo delta varianty koronaviru, která zhoršila výhled pro růst globální ekonomiky a odstartovala návrat investorů k firmám, které nejsou tolik závislé na ekonomickém cyklu. V poslední době se tak nadprůměrně dařilo velkým technologickým firmám, a to na úkor hodnotových titulů a rizikovějších firem s menší tržní kapitalizací.

Pokud se však situace vyjasní, očekávání ohledně růstu ekonomiky půjdou nahoru společně s výnosy státních dluhopisů. To by mělo opět favorizovat tradiční hodnotové firmy nad růstovými.

Graf týdne: Ceny utržené ze řetězu - spotřebitelská inflace v USA (meziročně - žlutě, pravá osa), (meziměsíčně - černá, levná osa), zdroj: edwardjones.com